Kategoria-wpisow

Karnawał we Francji

Posted On styczeń 16, 2018 at 1:27 pm by / Możliwość komentowania Karnawał we Francji została wyłączona

Karnawał we Francji

Mój ulubiony czas w roku, a więc święta Bożego Narodzenia, mamy już za sobą, ale to nie koniec przeżywania radości. Obecnie nadszedł czas na karnawał (le carnaval), który we Francji obchodzi się hucznie. Jest to czas przebieranych zabaw, który poprzeda 40 dni postu (le Carême). Trwa on od Święta Trzech Króli (l’ Épiphanie) aż do „tłustego czwartku” (fr. le mardi gras, dzień przed środą popielcową- le mercredi des Cendres). Ale skąd w ogóle wzięła się ta tradycja? Odpowiedź w filmiku poniżej :

Kiedy już poznaliście krótką historię karnawału, czas, abyście odkryli największe karnawałowe miasta we Francji:

1. Karnawał w Dunkierce

Dunkierka, być może znana Wam z filmu Nolana, to nie tylko miasto z wielką historią, ale też miejsce ogromnej zabawy karnawałowej. Turyści z całego świata, zachęceni kolorowymi strojami i radosnymi pieśniami, przyjeżdżają bawić się wraz z mieszkańcami miasta i regionu. 

To tutaj możemy spotkać mężczyzn poprzebieranych za kobiety (se déguiser en femme), wielkie, kwieciste kapelusze (le chapeau à fleurs) i fantazyjne makijaże, a nad tłumami unoszące się kolorowe parasolki (les parapluies). Miasto Jeana Barta, korsarza służącego Ludwikowi XIV, jest miastem niezwykle przyjaznym i gościnnym (każdy bierze udział w zabawie i jest mile widziany). Momentem kulminacyjnym całego okresu karnawałowego są trzy dni przed Środą Popielcową, nazywane Trois Joyeuses. To właśnie wtedy tłumy zbierają się przed ratuszem (la mairie), by złapać....wędzonego śledzia (hareng fumé), który podobno ma przynieść szczęście (pod warunkiem, że zjemy go na miejscu). Impreza nie kończy się na paradach w mieście, możemy również dołączyć do świętujących na balach, które odbywają się przez cały okres karnawałowy. Poniżej relacja z karnawału w Dunkierce:

2. Karnawał w Nicei

Karnawał w Nicei, być znany od wieków, przyciąga co roku miliony turystów. Królem tegorocznego karnawału (Sa Majesté Carnaval) w Nicei będzie Król Przestrzeni (Le Roi de l’Espace), który według tradycji zostanie spalony (brûlé) w ostatni dzień karnawału. W tym roku rozpocznie się 17 lutego bitwą na kwiaty (bataille de fleurs). Kolorowo poprzebierani uczestnicy imprezy, znajdujący się na platformach, obrzucają publiczność kwiatami, których liczba osiąga nawet 100 tysięcy ! Oprócz tego zachwyci nas Corso, czyli przejazd wielkich rydwanów przy akompaniamencie hucznej muzyki.

3. Karnawał w Limoux

Najdłużej trwający karnawał na świecie (nawet 4miesiące) i jeden z najstarszych we Francji (bo organizowany od XVII wieku), karnawał w Limoux widnieje na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Rozgrywa się na ulicach miasta, które opanowują  poprzebierane i zazwyczaj zamaskowane grupy [masqué] (których jest ok. 20, między innymi Bande Las Coudenos), które obsypują konfetti głowy gapiów (jeter des confettis sur les têtes des badauds). Zabawie towarzyszy muzyka, grana przez orkiestrę.

4. Święto Cytryny, czyli karnawał w Menton

Karnawał w Menton jest znany jako święto cytryn (Fête de citron). Polega na przejeździe przez ulice miasta platform, na których znajdują się ogromne konstrukcje zbudowane z cytryn i innych owoców cytrusowych (les agrumes). Jest to także czas promocji tradycji miasta: wystawa strojów, sztuki ludowej czy muzyki regionalnej. 

5. Karnawał w Annecy

Każdego roku, w weekend następujący po Mardi Gras, miasto Annecy staje się jeszcze bardziej weneckie niż zwykle: odtwarza magię weneckiego karnawału. Przez trzy dni miasto opanowane jest przez zamaskowane osoby pochodzące z całej Europy, które pozują na ulicach starego miasta czy w pobliżu jeziora.

Ich stroje są niezwykle kolorowe, często inspirowane bohaterami Commedia dell’arte, dopełnione kapeluszem z piórami i obowiązkowo maską. Przebrania te stały się znakiem rozpoznawczym miasta Annecy i przyciągają corocznie tysiące turystów i fotografów.

6. Karnawał w Paryżu

Tegoroczny karnawał w Paryżu odbędzie się 11 lutego, a jego tematem są bajki Charlesa Perrault. Jest to przemarsz ulicami miasta w kolorowych strojach w rytm muzyki. W stolicy Francji karnawał nie jest obchodzony tak hucznie, jak w pozostałych regionach, udział bierze mniej osób niż w pozostałych karnawałowych miastach francuskich. 

Inne karnawały we Francji odbywają się także w Nantes, Bordeaux, Toulouse czy Granville, a każdy z nich wyróżnia się wyjątkową i niepowtarzalną atmosferą.

Autor : Konstancja Siwek

Odwiedź mój profil klik tutaj jeśli chciałbyś zostawić dla mnie komentarz

Francuski conditionnel

Zapraszamy do naszego sklepu  http://sklep-clouzot-lingua.pl/  

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com